Môj emigrant

dokumentárna séria  |  7 x 26 min  |  2022  |  SK
šípka

Ostať alebo odísť?

námet
Ingrid Mayerová
scenár a réžia
Lena Kušnieriková, Jana Bučka, Michal Fulier, Jakub Julény, Edo Cicha, Martin Hnát, Jana Durajová, Dominik Jursa
dramaturgia
Ingrid Mayerová, Vlasta Ruppeldtová (RTVS)
producenti
Barbara Janišová Feglová, Laco Oravec
koproducent
Tibor Horváth (RTVS)
kamera
Lena Kušnieriková, Michal Fulier, Juraj Mravec, Michal Koštenský, Michaela Hošková, Edo Cicha, Ivo Miko, Marek Moučka, Maxim Kľujev
strih
Máté Csuport, Alexandra Jonášová, Fabián Fronček, Marek Bihuň
hudba
Raptor Koch
zvukový design
Michal Horváth, Denisa Uherová
animácie
Marián Vredík

SYNOPSA

Môj emigrant je dokumentárna séria podľa námetu Ingrid Mayerovej o tom, ako emigrácia medzi rokmi 1968 a 1989 ovplyvnila životy ľudí v našej krajine i za jej hranicami. Konfrontáciou pohľadu emigrantov a ich blízkych, ktorí zostali žiť v Československu, skúmame jednu z najzákladnejších otázok totalitného režimu – otázku osobnej slobody a jej hodnoty. Na rozdiel od súčasnosti, otázka odísť nebola v minulosti o slobodnom rozhodnutí vyskúšať si život vonku, získať vzdelanie a kedykoľvek sa vrátiť. Ľudia z Československa odchádzali alebo utekali plánovane i v náhlom pohnutí, vždy však s vedomím, že sa možno už nikdy nevrátia. Niektorí odchádzali s vedomím, že útekom priamo ohrozujú svoj život, alebo s vedomím, že ich rodina sa nevyhne postihom. V odchode bola obsiahnutá nezvratnosť rozhodnutia a zodpovednosť za jeho častokrát nepredvídateľné dôsledky. Zaujíma nás táto hraničná situácia, to, čo jej predchádzalo, aj to, čo prišlo po nej.


„Slovensko, tak ako mnoho ďalších krajín, je priam synonymom emigrácie, pričom to slovo je vlastne eufemizmom. História Slovenska je históriou útekov pred chudobou, pendlovania za prácou, exodov a exilov, vyhnanstva a vysídľovania, deportácií a odsunov. Históriou rozdelených rodín, listov a pohľadníc, skypovania, snov o krajšej budúcnosti. Ale aj históriou návratov."
Laco Oravec, producent
šípka